Na poziv SIMORA-e d.o.o. djelatnici Poduzetničkog inkubatora VPŽ d.o.o. održali su predavanja na temu Program ruralnog razvoja 2014-2020. godine i Nove Zajedničke poljoprivredne politike ( razdoblje 2021. – 2027. )
Na konferenciji koja je ima za cilj poljoprivrednim gospodarstvima i ostalim korisnicima Mjera Ruralnog razvoja predstaviti poteškoće i dati prijedloge za uklanjanje istih kao bi se budući natječaji poboljšali u smislu procedura prijave i odobravanja prijava. Također prisutni su mogli čuti kako se pripremiti za nove natječaje kako bi prolaznost na njima bila veća.
Direktorica Poduzetničkog inkubatora Neda Martić nakon što je iznijela podatke za Mjere 4; 6: 7 i 8 o broju prijavljenih projekata i broju odobrenih projekata zaključila je da od ukupno 20.533 prijavljena projekata, u ovoj financijskoj perspektivi na spomenute Mjere, odobreno/ugovoreno je 10.788 projekata. Isto tako govorila je o Novoj ZPP te njenih devet ciljeva koje su postavile države članice kao i o ključnim aspektima koji uključuju ove ciljeve. Ključni aspekti se odnose na bolju usmjerenost za pravednije uvjete, veće ambicije u pogledu okoliša i klimatskih promjena, poljoprivrednici u središtu europskog društva i ključni aspekt novog načina rada. Najznačajnije je da se i dalje želi osigurati kvalitetna i dostatna hrana za Europsko tržište i to sa što većim uključivanjem mladih i educiranih poljoprivrednika uz istovremeno očuvanje okoliša.
Na kraju ovog dijela prezentacije vidio se je i proračun gdje je od ukupnog proračuna EU od 24,00 mlrd eura, za Ruralni razvoj je planirano 2 mlrd eura a za izravna plaćanja 2,4 mlrd eura.
Antonela Horvat – viša savjetnica za gospodarstvo posebno se posvetila Mjeri 4 i njenim operacijama te predložila poboljšanja za njeno unapređenje.
Branimir Sladojević – viši savjetnik za gospodarstvo i poljoprivredu imao je zadatak iznijeti nedostatke za najbrojnije prijave odnosno Mjeru 6.
Veljko Rastović – stručni suradnik, dao je prijedloge za poboljšanja za Mjeru 7 i Mjeru 8.